Bilgi Kaynağı


 
Kahve nasıl saklanmalı?


Kahveyi uzun süre saklamak zor. Çünkü oksijen ile temas ettiği sürece içindeki kimyasal maddeler okside olmaya ve bozulmaya başlıyor. Bazı temel kurallar var:

1. Çekirdek olarak, çekmeden saklamak ve her içişte taze çekmek doğru

2. Kullandığınız kabın kapağı çok sıkı kapanıyor olmalı yani hava almamalı. Bu biraz zor, yurtdışında içerdeki havayı boşaltan sistemleri olan kaplar bile var ama işe yarıyor mu bilmiyorum,

3. Özellikle çekirdek kahveyi buzdolabında saklayın diyenler çok ancak buna karşı görüşü olanlar da var. Ben, eğer uzun sure kullanmayacaksam buzdolabında saklıyorum.

4. Annem hep kahve kabının içine nemini alsın diye pirinç atar veya küpşeker koyar?

Galiba en iyisi kahveyi az alıp, hızla tüketmek.

 

En iyi espresso makinası konusunda fikir vermek çok zor ancak son zamanlarda cofeegeek adlı bir web sitesini izliyorum (www.coffeegeek.com); orada insanlar kahve makinalarını kendileri deneyip yazıyorlar. Bazı makinaları Türkiye'de bulmak zor ancak site işe yarayabilir. Ben Cimbali ev tipi (Domus) kullanıyorum. Gayet memnunum, geçenlerde bölümdeki odama bir Krups yarı-otomatik aldım. İlginçtir, çok iyi krema yapıyor ancak kahve tadı biraz yavan. Aslında, bu web sayfasında deneyimlerimizi paylaşsak hoş olabilir.


 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş