Bilgi Kaynağı


 
Evde espresso yapmak?


Oncelikle evinizde yeterli donanım yoksa, evde espresso yapmak mümkün degildir. Elinizin altında bulunması gerekenleri sıralarsak, öncelikle gerekenler:
1. Espresso makinası
2. Espresso kahvesi
3. Kahve öğütücüsü
4. Kahve düzleştirici
5. Espresso fincanlarıdır.
Bunlardan Kahve öğütücüsü ilk aşamada gerekmez. Bunun yerine kahveyi hazır olarak büyük kafelerden veya marketlerden alabilirsiniz. Bu kahvenin özelliği Türk kahvesi gibi ince çekilmiş ve biraz fazla fırınlanmış olmasıdır. Yalnız Türk kahvesi ile espresso yapamazsınız. İyi sonuç için İlly, Lavazza, Segafredo, Starbucks gibi markaları tercih etmek doğru olur. Eger bu işlerle uğrasmak zorunuza gidiyorsa, Nestle veya Lavazza gibi firmaların çıkardığı bazı makinalar önceden hazır kapsüller kullanırlar. Bu kapsüllerle iyi sonuç elde etmek mümkündür ancak kahve ile oynama şansınız olmayacağı için bir süre sonra bu iş monotonlaşır. 
Kahve düzleştiricisi ise, espresso kahve makinasına espresso kahveyi koyarken kullandığınız haznenin içine koyduğunuz kahvenin yüzeyine bastırarak, kahve-su ilişkisini daha uzun süreye yaymaya yarayan basit aletlerdir. Bazı espresso makinalarında bu aygıt makinanın parçası olarak yer alır. Kahve fincanı ise Türk kahvesi fincanlarına benzer ama ağıza deyen kısmı daha kalın ve kaba olmalı ve fincan sıcak olmalıdır.Göreceğiniz gibi ilk aşamada bazı donanımları elde etmek gerekiyor. Bu işin maliyeti 150 USD-15000 USD arasında değişir. Bazı çok basit, ateş üzerinde espresso yaptığını öne süren aletler varsa da, bunlarla espresso yapılamaz. Bu aşamadan sonra, iş kaliteli bir espresso kahve yapmaya gelir. Bu işin inceliği, üzerinde kalın bir krema tabakası oluşacak şekilde kahveyi pişirmek ve kısa sürede içmektir. Hassas noktalar ise taze çekilmiş iyi bir kahve, musluk suyu dışında kaliteli bir su, yüksek basınca sahip (barı yüksek) bir makine ve kahveyi makinaya yerleştirirken dikkat edilmesi, fincanın sıcak tutulması gibi ayrıntılarda gizlidir. 
Anlayacağınız gibi, espreso yapmak zahmetli bir iş, aynı zamanda ciddi bir keyiftir. Zamanı sınırlı olan ve bunlarla ugrasamayacak olanlar için ise yarı-otomatik ve otomatik espresso makinalarını öneririm.

Kahve Düzleştiricisi:

 


 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş