Bilgi Kaynağı


 
Kafe açılırken...


Soru:

Ben sitenizi ziyaret ettim ve kahve konusunda deneyimli bir insan olduğunuzu görerek size danışmak istedim. Yeni bir kahve firması açmayı planlıyorum(starbucks tarzı) bunun için değişik ve kaliteli kahveler yapmak istiyorum bunun için gereken malzemeyi nerden temin edebilirim. Aslında kahve konusundaki her türlü fikrinizi dinlemek isterim bana en kısa zamanda dönerseniz çok sevinirim.

Yanıt:

Oncelikle basarılar dilerim. Aslında bu konu teknik bir konu, bu nedenle benim bilgi alanımın dışında çok parçası var. Ancak bazı temel unsurlar var:

1. Kullanacağınız makina çok önemli. Starbucks ve benzerlerinde olduğu gibi kendini temizleyen aynı anda birden fazla espresso yapabilen, yüksek basınçlı bir makinaya gereksinim var. Cimbali iyi bir seçim olabilir.

2. Kullanacağınız kahve markası önemli, genellikle Illy seçilir ancak pahalıdır. Bu nedenle Lavazza, Segafredo gibi markalar da uygun. Ancak bunu belirleyen müşteri kitleniz ve sarfettiğiniz makina olacaktır.

3. Gerek bu makina sorun yarattığı zaman, gerekse diğer istekleri yerinde getirmek için bazı yedek ya da alternatif seçenekler olmalı. Örneğin Türk kahvesi için vakitten kazanmak amacı ile Arçelik Tiryaki gerekli. Ayrıca French Press'e yatırım yapmanızı da oneririm çünkü ilk masraf ve işletme masrafı hem düşük, hem de kolay. Bu arada ufak bir kapsüllü espresso makinası da edinebilirsiniz. Yine web sayfasında haberlerde göreceğiniz coffee-pod'lar yurt dışında gayet uygun fiyatlarda ancak kahveleri henüz Türkiye'de yok. Bir süre sonra filtre kahve isteyenler için uygun bir yatırım olabilir. Espresso üzerinde durmamın sebebi
Starbucks ve diğerlerinde gördüğünüz hemen hemen tüm kahvelerin espresso tabanlı olması.

4. Starbucks'ın kopyası olmak istemiyorsanız Türk kahvesini ve başka seçenekleri öne çıkartın.

5. Meslek içi eğitim çok önemli olacaktır. Her seferinde farklı şeyler çıkmasını istemiyorsanız, ve personel değişikliği riskini hesaplarsanız, elinizde her kahve için yazılı standart prosedür olmalı (SOP). 

6. Kahve yanında sunabileceğiniz kek vb. gibi şeyleri de bir şekilde hesaplamak lazım.

7. Kahve makinası satanları İnternetten tarayın ancak tararken Mutfak eşayaları ya da otel ekipmanları vb. gibi anahtar kelimelerle tarayın. Çok bilgi bulacaksınız.

Göreceğiniz gibi bunların hepsi sizin de muhtemelen yaptığınzı gözlemlere dayalı. Ne var ki artık günümüzde bu işler de profesyonel bir iş ve uzmanlık alanı haline geldi.

 


 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş