Bilgi Kaynağı


 
Kahvenin sütü nasıl olmalı?


Soru:

İyi bir latte, macchiato veya cappucinno köpüğü için ne yapmalıyım ayrıca segafredo kullanıyorum diğer markalarla kıyaslayacak olursak ne gibi artıları ve eksileri var.

Yanıt:

Genelde bu üç içecek te espresso tabanlı olmasına rağmen en önemli ayırım: latte doğrudan ısıtılmış ya da içinden buhar geçirilmiş ancak köpürtülmemiş süt ile, capuccino ise doğrudan buhar verici kolun ağzı tam sütün içine batırılmadan, sütün çok ufak kabarcıklar içerecek şekilde köpürtülen kısmının, espresso kısmı ile karışmadan konulması ile yapılmakta. Machiatto'da iş biraz karışık, ancak temelini espressoya çok az ısıtılmış süt ya da krema konması oluşturuyor (latte'de süt miktarı fazla). Genellikle önce latte ile başlayan kahve keyfi zaman içerisinde capuccino ile gelişiyor ve machiatto ile devam edip espresso ile sonlanıyor. 

 
Eğer bu konuya çok meraklı iseniz ve vakit ayırabileceksiniz, Starbucks'ta süt ısıtma kaplarının yanında göreceğiniz termometrelerden edinin. Buradaki ısı 160 F yani yaklaşık 70 C olmalı. Bir tane de çelik, süt ısıtmaya uygun kap lazım. Eğer cappuccino yapacaksanız buhar verici kolu sütün üst kısmını biraz altında tutun ve kabın kenarına doğru yerleştirin, bu sütün aşırı köpürmesini önleyebilir. Daha aşağılarda yüksek basınçla buhar verirseniz çok iri köpük oluyor. Ayrıca hafif soğutulmuş süt (buzdolabından çıkan) daha iyi sonuç veriyor. Latte ve macchiatto için ya sütü doğrudan ısıtın ya da basınç ayarlı buhar koluna sahip makina kullanın ancak bunlar pahalıdır. Ne kadar teorik bilgi yazsak da en önemli kısım deneyim yani sürekli denemeniz, aslında işin keyfi de orada. 
 
Segafredo yaygın ve yurtdışında da sık rastladığım bir marka, ben Illy veya Lavazza kullanıyorum ancak sanırım önemli olan kahvenin tazeliği, çekilme şekli ve hazırlanma sırasında dikkat edilmesi gerekenler. Bazen çok iyi kahveden kötü sonuçlar elde etmek mümkün; zaman zaman benim de becerdiğim gibi.
 

 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş