Bilgi Kaynağı


 
Editörden: Evde Nespresso kapsülü yapılır mı?


Nespresso kapsüller içerisine değişik çeşitte kahve sıkıştırılmış alete özel ürünler. Fiyatları 1-1.5 TL arasında değişmekte. Ancak kahve fiyatlarının artma eğilimi nedeni ile bu rakam artabilir. Nespresso aletine takılınca alet kapsülün dibini 3 yerden deliyor ve buradan 19 Bar basınçla sıcak su basıyor. Kapsülün ağzında yer alan ince tabaka da delinerek buradan kahve aşağı akıyor. 
Kapsül kullanılınca çöpe gidiyor. Ancak, biraz uğraşarak bu kapsülleri 1 kez daha kullanabilirsiniz. Hele benim gibi evinde çok miktarda kahve çekirdeği ve çekilmiş kahve olanlar için bu yararlı bir iş.

Bunu nasıl olduğuna gelince. Önceden yapmanız gereken bazı hazırlıklar var:

1. Kapsüllerin ağzındaki ince aluminyum yüzeyi bir bıçakla sıyırın ve atın. İçindeki kullanılmış kahve artıklarını boşaltın.


2. Kapsülü iyice yıkayın ve kurutun.3. Bir aluminyum folyodan istediğiniz sayıda, kapsülün ağzını kapatacak ve etrafında da pay olacak şekilde kareler kesin.Köşelerini alın.4. Kapsüller iyice kuruyunca elinizdeki espresso için uygun çekilmiş kahveyi kapsülün ağzından taşmayacak şekilde doldurun ve iyice sıkıştırın.

5. Kare folyoyu kapsülün ağzına yerleştirin ve kenarlarını sıkıştırarak kapsülün ağız etrafına sıkıca oturtturun.6. Kapsülünüz hazır.Bu kapsülleri 2. kez kullanmayın çünkü dibindeki delik sayısı artıyor. 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş