Bilgi Kaynağı


 
Editörden: Yeni bir kahve makinesi: Nespresso Pixie..


Yaklaşık 1 yıldır Nespresso Citiz kullanan birisi olarak Pixie'yi merakla bekliyordum. Avrupa'da satışa çıkınca kısa sürede bir tane edindim. Bu tip kahve makinelerinin özelliği markaya özel kapsüller kullanması. Bunun avantajı da, kısa sürede, iyi kalitede ve herhangi bir kirlilik olmadan espresso ve espresso tabanlı kahveler elde etmek. Yıllardır iyi bir espresso yapabilmek için değişik makinelerle uğraşan birisi olarak, bu işin rahatlığını anlatmak zor değil, iyi kalitede bir espresso da cabası. Dezavantajı derseniz farklı kahveleri denemek zor, Nespresso'nun size sunduğu çeşitlerle yetinmek durumundasınız.

Pixie'nin en hoş tarafı sanırım boyutu ve değişik renkleri. Eğer tezgahınızda yeriniz az ise tam size göre. Bu boyutu elde etmek için Citiz modeline göre daha ufak bir su haznesi yapmışlar. Ayrıca kapsül koyma mekanizması daha ilginç, hareketli bir mekanizma yer tasarrufu sağlamış.En iyi tarafı da eski modellerden farklı olarak su uyarı ışığı var. Haznesi yaklaşık 700 cc. su alıyor. Makine ufalmış ancak teknik özelliklerinden fedakarlık edilmemiş. Eski modellerdeki gibi bir espresso düğmesi, bir de lungo düğmesi var ve bunların verdiği kahve miktarı da ayarlanabiliyor. Yani daha koyu, ya da daha sulu bir kahve içmek mümkün.

Kullanılan Nespresso kapsüllerinin içine düştüğü göz de yeterli, 8-9 kapsül sığmakta.

1160 W gücü ile 90 saniye civarında ısınmakta ve diğer modeller gibi 19 Bar basıncı ile sıkı bir krema yapabilmekte. Eğer bir süre kullanmazsanız, 10 dakika sonra kendisini kapatıyor. Bu nedenle enerji dostu diye reklamı yapılmakta.

Böyle bir deneyime hazırsanız, mükemmele yakın bir alet olduğunu söyleyebilirim. Fiyatı Avrupa'da vergi dahil 148 Euro, vergisiz 125-130 Euro civarında. Türkiye'de henüz yok ama bizde 600-700 TL civarında satılır sanıyorum. Kapsüller ise Avrupa'da 0.35 Euro, bizde 1.22 TL.

Notlar:
Estetik: 8/10
Teknoloji: 8.5/10
Kullanım kolaylığı: 9/10
Fiyat/Etkinlik: 7/10
Son ürün: 9/10

 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş