Bilgi Kaynağı


 
Kafeinsiz Türk Kahvesi..


Teorik olarak mümkün. Kafeinsizleştirme işlemi kahve çekirdeklerinin sulu ya da kimyasal yöntemler muamele edilmesi ile olmakta. Bu nedenle çekirdekten yapılan her türlü kahveyi dekafeine edebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile piyasada yok ancak konu ile ilgili bir haberi ilişikte gönderiyorum.

Ege’den kafeinsiz kahve

İzmirli Kuru Kahveci Mehmet Gönen, 2.5 yıllık çalışma sonunda, kafein oranı yüzde 1’in altında olan Türk Kahvesi ürettiğini bildirdi.
Çay bahçeleri ve sokak kafeleriyle ünlü tarihi Hisarönü Sokağı’nda işyeri bulunan Gönen, doğal yöntemlerle kahve çekirdeğinden kafeini ayrıştırdığını, Türk kahvesinin kendine özgü koku ve aromasını bozmadan, damak zevkine düşkün müşterilerine, az kafeinli Türk kahvesi yapmayı başardığını belirtti.

Kahvenin, özellikle kafeinden dolayı “uyarıcı’’ etkisi olduğunun bilindiğini, Türkiye’de günde 5-6 tane kadar, hatta daha da fazla Türk kahvesi içen insanların bulunduğunu anlatan Gönen, büyük fincan kahvede 100, filtre kahvede 70-90, çayda 70-75, kolalı içeceklerdeyse 50 miligram kafein olduğunu öne sürerek, kendi ürettiği az kafeinli kahvede miktarın 50-65 miligram arasında olduğunu iddia etti.

Asıl mesleği kimya mühendisliği olan Gönen, kuru kahveciliğin “dededen kalma’’ olduğunu kaydetti. Gönen, kahveyi kilogramı 8 YTL’den, kafeinsiz olarak sattığı kahveyi de kilogramı 15 YTL’den sattığını söyledi.

Kaynak: Tercüman Gazetesi
 SocialDoctors İçerisinde Paylaş