Bilgi Kaynağı


 
Hangi makine, hangi çekirdek


Şüphesiz ki evde kahve yapabilirsiniz. Bunun için de temel gereksinim kahve makinesi ancak unutmayın özellikle espresso yapmak için kahvenin çekimi, makinenin ısısı, fincanın sıcak olmasından tutun da suyun seçimi bile önemli. Ayrıca latte, moka ve benzeri varyeteler için elinizin altında süt, soslar, vanilya tozu vb. gibi ekler bulunması gerekebilir. Yani biraz zaman ve deneyim gerekli.

 

Makine için ise, ilk aşamada önerim çok pahalı yatırımlara girmeyin. Bu aşamada 2 seçeneğiniz var: 1. Nespresso makineleri gibi hazır kapsüller kullanan ve her seferinde aynı kaliteyi elde edeceğiniz espresso makineleri. Bunlarla espresso dışında bir şey yapmak zordur. Bunların avantajı; elde edeceğiniz kahvenin nasıl olacağını önceden hep kestirirsiniz ancak dezavantajları hep aynı markaya mahkûm olmanız ve kahve çeşitlemeleri sınırlı olmasıdır. Makinalar ucuz sayılabilir ancak kapsüller masraflıdır.

2. Combo makineler: Bunlar iki çeşittir. Espresso/Capuccino makineleri ve Espresso/Capuccino + Filtre kahve yapanlar. Bunları tanımak kolaydır. Eğer makinenin yanında bir uzun hortum benzeri metal çubuk varsa, bu sütü ısıtan ve buharlaştıran kısımdır; yani capuccino yapar (Capuccino aslında basitçe espresso + süttür). Eğer sürahi benzeri camdan, kulplu bir hazne varsa, bu da filtre kahve yapmaya uygun olduğunu gösterir. Piyasada çok çeşitli markalar var ve fiyatları çok değişmekte. Ben 2 makine kullanıyorum. Espresso için Cimbali, Combo makinem ise Krups. Cimbali pahalıdır. Size Krups'u önerebilirim ancak basit modelleri ilk aşama makinesidir, bir süre sonra bunu yenilemeniz gerekebilir. Bir de dikkat edin filtre kahve içeceksiniz kâğıt filtre değil de altın filtreli olanlardan alın yoksa sürekli kâğıt filtre parası verirsiniz.

 

Satılan çekirdek kahveler ile French press, filtre kahve, espresso ve diğer her türlü kahveyi yapabilirsiniz (Türk kahvesi hariç). Bu aldığınız çekirdek kahvenin çekilmesi ile ilgilidir. Genellikle aldığınız yere söylerseniz, sizin isteğinize göre çekerler ancak daha keyiflisi eve kahve öğütücüsü alıp, bununla denemeler yapmaktır.  

 


 


SocialDoctors İçerisinde Paylaş